26 Ιουνίου 2014

Μουντιάλ 2014: Γαλλία-Ισημερινός 0-0

Την πρώτη της απώλεια είχε η Γαλλία στο Μουντιάλ, μετά το 0-0 με τον Ισημερινό, παρ' όλα αυτά πήρε την πρώτη θέση του 5ου ομίλου και στην φάση των «16» της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τη Νιγηρία.
Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε το ματς στο πρώτο 45λεπτο. Ο Ισημερινός διεκδίκησε με πάθος την πρόκρισή του στους «16» του Μουντιάλ, δεν κλείστηκε στην άμυνα, ενώ και οι Γάλλοι, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές (έμειναν εκτός οι Ζιρού, Βαλμπουενά, Καμπάιγ), ήθελαν να κλείσουν με το 3Χ3 την φάση των ομίλων.
Οι δύο ομάδες είχαν από μία κλασική ευκαιρία στα πρώτα 45 λεπτά. Πρώτα η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ στο 37΄, με την κεφαλιά του Πογκμπά μετά το κόρνερ του Γκρισμάν, να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Ντομίνγκες, ενώ πέντε λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Ισημερινού να «αγγίξει» το γκολ, με την κεφαλιά του Ένερ  Βαλένσια να διώχνει ενστικτωδώς ο Λιορίς.
Ο ρυθμός ήταν φρενήρης και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «τρικολόρ» να χάνουν τεράστια ευκαιρία με το Γκρισμάν στο 47΄, όταν μετά το πλασέ που επιχείρησε και την απόκρουση του Ντομίνγκες η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ του Ισημερινού. Τα πράγματα δυσκόλεψαν για την ομάδα του Ρουέδα, μετά το 50ό λεπτό και την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Αντόνιο Βαλένσια για αντιαθλητικό χτύπημα στον Ντίνιε.
Οι Γάλλοι ανέλαβαν πλήρως τα ηνία του ματς, ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές του Ισημερινού ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις τους. Δύο φορές με τον Πογκμπά και μία με το Μπενζεμά, οι «τρικολόρ» «άγγιξαν» το γκολ της νίκης, ενώ και οι αντίπαλοί τους απείλησαν, αν και με 10 παίκτες, στο 83΄, με το Λιορίς να κάνει μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Ιμπάρα.