13 Μαΐου 2013

«Βασιλιάς» της Ευρώπης ΞΑΝΑ ο Ολυμπιακός!

Αθήνα
«Βασιλιάς» της Ευρώπης για δεύτερη συνεχή χρονιά και τρίτη στην Ιστορία του (1997, 2012, 2013) αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός που κατάφερε να νικήσει με 100-88 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Ευρωλίγκα στο Λονδίνο.

Η «βασίλισσα» της Ισπανίας υποκλίθηκε στο μεγαλείο των Πειραιωτών που έχοντας ως κορυφαίο τον αρχηγό τους Βασίλη Σπανούλη δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να πιστέψει στην κούπα. Ο Vspan «ξύπνησε» στο β' ημίχρονο και οδήγησε τον Ολυμπιακό ξανά στην κορυφή της Ευρώπης. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έγινε ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά την Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι», που γύρισαν από το -17, μπήκαν στο κλειστό «κλαμπ» των Μακάμπι Τελ Αβίβ (2004, 2005) και Γιουγκοπλάστικα (1989, 1990, 1991) που είναι οι μοναδικές ομάδες που έχουν πάρει «back to back» τίτλους σε final four.

Ξεκίνησε στραβά...
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ σαν… θεατής. Η Ρεάλ βρήκε αυτοπεποίθηση μετά τα αρχικά εύστοχα σουτ ξέφυγε στο σκορ (13-5) και έδειχνε ασταμάτητη. Το δίδυμο Γιουλ-Ρούντι έκανε όλη τη ζημιά (από 8 πόντους), την ώρα που ο Μίρζα Μπέγκιτς έκανε τον... τερματοφύλακα στο «κατενάτσιο» της Ρεάλ που κάθε φορά που ο Σπανούλης ντρίμπλαρε προς το καλάθι έβλεπε έναν «λευκό» κλοιό γύρω του. Τα σουτ έβρισκαν σίδερο, οι επιλογές άρχισαν να γίνονται κακές και στην άμυνα οι Πειραιώτες έχαναν προσωπικές μάχες με αποτέλεσμα να βλέπουν τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς. Η μεγαλύτερη της τιμή ήταν οι 17 πόντοι στη λήξη του δεκαλέπτου (10-27). Ότι μπορούσε να πάει στραβά για τους "ερυθρολεύκους" είχε πάει.

Η είσοδος του Περπέρογλου (πήγε πάνω στον Ρούντι) και του Άντιτς κατά πρώτο λόγο και στη συνέχεια του Σλούκα και του Κατσίβελη έδωσαν άλλη ενέργεια στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίζουν άμυνα, να πηγαίνουν στις επαφές, παιχνίδι που τους ταιριάζει και τους δίνει πλεονέκτημα, και το παιχνίδι... γύριζε. Ο Παπανικολάου και ο Πρίντεζης για ένα ακόμα παιχνίδι δεν ξεκίνησαν καλά, όμως το σχήμα με τους τρεις κοντούς απέδωσε. Η άμυνα είχε ενέργεια, στην επίθεση ο Λο και ο Άντιτς συν τον Χάινς βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και ο Ολυμπιακός σημειώνοντας 27 πόντους στην περίοδο έκλεισε το στο -4.
Όταν ξύπνησε ο Σπανούλης

Στην επανάληψη, μέσα σε δύο λεπτά ο Σπανούλης ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και πλέον ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +3 (έχοντας επιστρέψει από το -17), ενώ ο Άντιτς κατάφερε να πάρει και το τρίτο φάουλ του Μπέγκιτς! Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα έδειξε πως έχει το πλεονέκτημα ωστόσο λίγα λεπτά χαλάρωσης σε άμυνα και επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στη Ρεάλ να επιστρέψει. Η παρουσία του Σλότερ (στη θέση του τραυματία Μίροτιτς) αλλά και το ταλέντο του Ρούντι, άλλαξαν και πάλι τις ισορροπίες με τη Ρεάλ να προσπερνά με 55-56 στο 27'.

Πάντως ο Ολυμπιακός παρά τα ανάποδα σφυρίγματα του Μπελόσεβιτς, ειδικά στην τεχνική ποινή στον Σλούκα για φλόπινγκ παρότι του είχε γίνει φάουλ, κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 61-61.

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε επιστρέψει στο παιχνίδι με το μεγάλο χαρακτηριστικό του, την άμυνα οι πιθανότητες ήταν υπέρ του. Η Ρεάλ ίδρωνε για να φτάσει σε προσπάθεια, όχι σε καλάθι. Από την άλλη πλευρά του γηπέδου ο Λο κέρδιζε φάουλ και τα μετουσίωνε σε πόντους μέσω βολών, ενώ στο τρίποντο του Σπανούλη στο 33' έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (70-62)!

Στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες έδωσαν σπουδαίες μάχες και στις δύο ρακέτες, χωρίς κάποιος να βγει... νικητής και τελικά να ξεκινάνε ισόπαλες την τελευταία κρίσιμη περίοδο (61-61, 30`).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μυαλωμένα στο παρκέ. Είχαν σωστή ισορροπία στην άμυνα, κρατώντας τη Ρεάλ στον έναν πόντο για τρία λεπτά, ενώ την ίδια ώρα Λο και Σπανούλης έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (70-62), που από το τέλος της πρώτης περιόδου μέχρι το 33` είχε επί μέρους σκορ 60-35! Η Ρεάλ δεν παραιτήθηκε, αλλά και ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα. Βρήκε λύσεις και από τον Σερμαντίνι, μπαίνοντας με +12 στο τελευταίο πεντάλεπτο (82-70, 35`).
Ο Ολυμπιακός βάδιζε πια ακάθεκτος για το repeat. Χρειαζόταν απλώς ψυχραιμία, για να διατηρήσει μέχρι τέλους το προβάδισμά του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα απέδειξαν και πάλι πως είναι ικανοί στα δύσκολα. Η Ρεάλ το.... πάλεψε, αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν τους έκαναν το χατίρι. Η νίκη, μάλιστα σφραγίστηκε με ένα τρίποντο του Σπανούλη από τα 9 μέτρα, που έγραψε το 90-79, 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και κάπου εκεί… όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12 (4/4δίπ., 4/5βολ., 5ριμπ., 2λάθ., 3ασ.), Λο 20 (3/4δίπ., 1/2τρίπ., 11/13βολ., 5ριμπ., 1λάθ., 5ασ.), Άντιτς 10 (3/5δίπ., 1/4τρίπ., 1/2βολ., 6ριμπ., 2ασ.), Σπανούλης 22 (0/3δίπ., 5/9τρίπ., 7/10βολ., 2ριμπ., 4λάθ., 4ασ.), Περπέρογλου 10 (2/2δίπ., 2/5τρίπ., 1ριμπ., 2κλ., 1λάθ.), Σερμαντίνι 3 (1/1δίπ., 1/1βολ., 1ριμπ., 1λάθ., 2ασ.), Σλούκας 11 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 7/7βολ., 1κλ., 1λάθ.), Πάουελ 2 (1/1δίπ., 1ριμπ., 1λάθ.), Πρίντεζης 5 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 1λάθ., 1ασ.), Παπανικολάου 5 (2/4δίπ., 0/2τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ.), Κατσίβελης (3ριμπ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 21 (2/7δίπ., 3/6τρίπ., 8/10βολ., 3ριμπ., 2κλ., 1λάθ., 3ασ.), Σουάρεθ 5 (1/2δίπ., 0/1τρίπ., 3/4βολ., 4ριμπ., 1κλ.), Ρέγες 4 (1/2δίπ., 2/6βολ., 6ριμπ., 1ασ.), Μίροτιτς 7 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 3ριμπ., 2λάθ.), Ροντρίγκεθ 17 (3/5δίπ., 0/1τρίπ., 11/12βολ., 3ριμπ., 1κλ., 4λάθ., 4ασ.), Μπέγκιτς 6 (3/3δίπ., 1λάθ.), Κάρολ 5 (0/1διπ., 1/3τρίπ., 2/2βολ., 2ριμπ., 1λάθ.), Γιουλ 14 (1/4δίπ., 4/8τρίπ., 3ριμπ., 2λάθ., 4ασ.).