15 Αυγούστου 2016

«Χρυσός» ο Λευτέρης Πετρούνιας

Aθήνα
Ο Λευτέρης Πετρούνιας έκανε αυτό που υποσχέθηκε, χάρισε στην Ελλάδα ένα ακόμα χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο Ρίο. Ο Ελληνας πρωταθλητής με εξαιρετική προσπάθεια και σχεδόν τέλεια έξοδο βαθμολογήθηκε με 16.000 κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό των κρίκων και δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του.Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική γυμναστική μετά από 12 χρόνια, τότε που στην Αθήνα το 2004 ο Δημοσθέσης Ταμπάκος είχε κατακτήσει κι αυτός το χρυσό στους κρίκους.
Το ασημένιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Αρτούρ Ζανέτι με 15,766 (6,70) και το χάλκινο ο Ρώσος Ντένις Αμπλιάζιν με 15,700β. (6,80).
Σε ότι αφορά στους Ολυμπιακούς του Ρίο αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα και το δεύτερο χρυσό μετά από αυτό της Αννας Κορακάκη.Η κατάταξη του τελικού:

1. Λευτέρης Πετρούνιας (ΕΛΛΑΔΑ) 16,000β. (6,80)

2. Αρτούρ Ζανέτι (Βραζιλία) 15,766β. (6,80)

3. Ντένις Αμπλιάζιν (Ρωσία) 15,700β. (6,80)

4. Γιανγκ Λιου (Κίνα) 15,600β. (6,90)

5. Ίγκορ Ραντιβίλοφ (Ουκρανία) 15,466β. (6,80)

6. Χάο Γιού (Κίνα) 15,400β. (7,00)

7. Ντανί Πινιεϊρό Ροντρίγκες (Γαλλία) 15,233β. (6,90)

8. Ντένις Χούσενς (Βέλγιο) 14,933β. (6,60)

Ο άρχοντας των... κρίκων
Ταυτόχρονα με το χρυσό μετάλλιο, ο 26χρονος γυμναστής πέτυχε άλλο ένα σημαντικό επίτευγμα, που μόνο ο Ταμπάκος το είχε καταφέρει στην ιστορία των κρίκων.
Κατέκτησε στη σειρά τον τίτλο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και Ολυμπιακούς Αγώνες, κάτι που ελάχιστοι Έλληνες αθλητές το έχουν καταφέρει σε όλα τα αθλήματα, όπως ο Κώστας Κεντέρης στον στίβο, ο Πύρρος Δήμας στην άρση βαρών και ο Ηλίας Ηλιάδης στο τζούντο.
Τα 11 ελληνικά ολυμπιακά μετάλλια της γυμναστικής
Οι κρίκοι αποδεικνύονται το πιο διαχρονικό αγώνισμα, καθώς το 1896 σε αυτό το αγώνισμα ο Ιωάννης Μητρόπουλος είχε πάρει το χρυσό, αλλά και ο Πέτρος Περσάκης την 3η θέση. Σχεδόν έναν αιώνα μετά, ο Δημοσθένης Ταμπάκος πήρε στους κρίκους ένα αργυρό το 2000 και ένα χρυσό το 2004. Και τώρα ο Λευτέρης Πετρούνιας πάλι το χρυσό. Ο Ταμπάκος είναι ο μοναδικός Έλληνας γυμναστής που έχει δύο μετάλλια.

Από τα συνολικά 11 μετάλλια που έχει η ελληνική ενόργανη γυμναστική σε Ολυμπιακούς Αγώνες, τα 5 είναι χρυσά, τα 3 είναι αργυρά και τα 3 είναι χάλκινα.