31 Δεκεμβρίου 2015

Πάλεψε αλλά έχασε ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε

Την ήττα με σκορ 82-75 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην έδρα της Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς, στην «Ulker Sports Arena», στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου στη Euroleague.
Παρά την πολύ άσχημη αρχή (14-0 υπέρ των Τούρκων στα πρώτα λεπτά), ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ τους γηπεδούχους, διεκδικώντας τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ωστόσο, ορισμένα δικά του λάθη στα τελευταία λεπτά έδωσαν το δικαίωμα στη Φενέρ να πανηγυρίσει στο τέλος, μία δύσκολη για αυτήν, νίκη.
Ραντούλιτσα και Γκιστ οι πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους», στα ρηχά έμεινε ο Σλούκας για τους γηπεδούχους.
Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8, Φώτσης 6, Ραντούλιτσα 14, Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 14, Καλάθης 9, Κούζμιτς 3.
Φενερμπαχτσέ: Χίκμαν 2, Ούντο 16, Άντιτς 12, Μπογκντάνοβιτς 12, Σλούκας 4, Βέσελι 12, Κάλινιτς, Ντίξον 9, Ντατόμε 15