27 Φεβρουαρίου 2016

Super League: Νίκη μετά από πέντε παιχνίδια για τον ΠΑΟΚ, 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Μετά από πέντε αγωνιστικές ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ επιβλήθηκε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος δείχνει να μην προλαβαίνει τη μάχη των play offs.
Με το «τρίποντο» αυτό οι Θεσσαλονικείς πέρασαν προσωρινά στην 4η θέση της βαθμολογίας (ο Πανιώνιος παίζει αύριο), άφησαν πίσω τους 5 βαθμούς τους Αρκάδες και, πλέον μόνο εάν «αυτοκτονήσουν» θα χάσουν το «εισιτήριο» για την Ευρώπη.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια, «εξαργυρώνοντας» την καλή του απόδοση στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, διάστημα στο οποίο επιτέθηκε κυρίως από τις πτέρυγες απέναντι σε έναν Αστέρα Τρίπολης που… ψαχνόταν.
Η ομάδα του Δημήτρη Τερεζόπουλου… πήρε κάποια μέτρα στα τελευταία 15 λεπτά του πρώτου μέρους, αλλά σε γενικές γραμμές με την απόδοσή της δεν απείλησε καθόλου την εστία του Βελλίδη.
Η διαφορά των δύο αντιπάλων στο πρώτο 45λεπτο ήταν το γκολ του Πέλκα στο 17΄. Από την ωραία προσπάθεια του Μυστακίδη, η μπάλα έφτασε στον Κίτσιου που μπήκε στην περιοχή γύρισε στον Πέλκα, ο οποίος αφού απέφυγε τον Μπαντή άνοιξε το σκορ με το 4ο εφετινό του γκολ.
Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και πολλές φάσεις στο δεύτερο μέρος. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον απόλυτο έλεγχο, απέναντι σε μία ομάδα που ήθελε να παίξει ποδόσφαιρο, αλλά δεν μπορούσε.
Το παιχνίδι τελείωσε στο 77΄. Το μεγάλο κενό στην άμυνα του Αστέρα έφερε τον Μακ σε πλεονεκτική θέση και ο Σλοβάκος αφού απέφυγε και τον Μπαντή «σφράγισε» τη νίκη του ΠΑΟΚ (2-0).