15 Ιανουαρίου 2016

ΠΑΟ με... ήττα στους «8», ανατροπή και πρόκριση για ΠΑΟΚ

Aθήνα
Ο Παναθηναϊκός έχασε από τον ΠΑΣ με 1-0 τη Λεωφόρο αλλά πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος, χάρη στη νίκη του με 2-1 στους Ζωσιμάδες την προηγούμενη εβδομάδα.

Μάλιστα, οι Γιαννιώτες που σκόραραν στο 93', είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 94' για να κλέψουν το «εισιτήριο».

Ανατροπή και πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παρά την ήττα του πρώτου αγώνα με 2-1 από την Καλλονή στη Μυτιλήνη, επικράτησε στην Τούμπα με 3-0.

Στον προημιτελικό βρίσκεται και ο Πανιώνιος, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να επικρατεί εκ νέου του Εργοτέλη με 1-0, όσο και στον πρώτο αγώνα στην Κρήτη, και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αναλυτικά:

Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

Στο κεκλεισμένων των θυρών «Απόστολος Νικολαϊδης», η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ηττήθηκε 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά πήρε την πρόκριση χάρη στη νίκη της 2-1 στο πρώτο ματς. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Φερφελή.

Η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν βγαλμένη από αυτές που πραγματοποιούσαν οι «πράσινοι» πριν από τα δύο τελευταία παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο (με ΠΑΣ και Καλλονή), που έδειξαν κάποια καλά στοιχεία. Με δυο λόγια, πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, καμία κίνηση από τους παίκτες, με τον Λουντ να μην υπάρχει στον χώρο του κέντρου, τον Ζέκα να περιορίζεται περισσότερο σε ανασταλτικά καθήκοντα και ελάχιστα σε οργανωτικά, ενώ ο Μπεργκ ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τη μεγάλη του αποχή από τα γήπεδα.

Τη μέτρια εικόνα των γηπεδούχων δεν την εκμεταλλεύτηκαν οι Γιαννιώτες, που μπορεί να είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς την περιοχή του Βελλίδη, αλλά μεσοεπιθετικά η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτη. Αν και ήταν αυτή που ήθελε οπωσδήποτε ένα γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης, δεν κατάφερε να απειλήσει παρά μόνο μία φορά την εστία του Κοτσόλη σε 90 λεπτά, ωστόσο, κατάφερε με το νεαρό Φερφελή να σκοράρει στις καθυστερήσεις και για ένα λεπτό να βάλει φωτιά στο παιχνίδι.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τον Παναθηναϊκό στο 10ο λεπτό, με τον Καλτσά να βγαίνει απέναντι από τον Βελλίδη, αλλά το τελείωμά του ήταν κάκιστο. Η απάντηση του ΠΑΣ ήταν άμεση και στο 14΄ ο Μιχαήλ που είχε προωθηθεί βρέθηκε εντελώς μόνος του στην «καρδιά» της πράσινης άμυνας, έπιασε την κεφαλιά κι ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τη δεξιά γωνία του Κοτσόλη ο Ζέκα την απομάκρυνε.

Χρειάστηκε να περάσουν κάτι περισσότερο από 15 λεπτά για να δημιουργηθεί καλή φάση κι αυτό συνέβη στο 32΄, με το σουτ του Αμπέντ έξω από την περιοχή να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη. Το παιχνίδι βρήκε ρυθμό στα τελευταία 5 λεπτά, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι στο 42΄ σε πέσιμο του Αμπέντ από μαρκάρισμα του Ακόστα, αλλά πολύ σωστά ο Καραντώνης δεν «έπεσε στην παγίδα» καθώς ο Ισπανός πήρε καθαρά τη μπάλα και όχι τα πόδια του Αλγερινού μέσου.

Στο δεύτερο μέρος η εμφάνιση των γηπεδούχων ήταν κάπως καλύτερη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν στο 51΄ με τη σπουδαία απόκρουση του Βελλίδη στο σουτ του Αμπέντ. Διπλή ευκαιρία έχασε ο Παναθηναϊκός στο δίλεπτο 63΄-64΄, αρχικά με τον Μπεργκ το σουτ του οποίου βρήκε πάνω στο σώμα αμυντικού του ΠΑΣ, ενώ αμέσως μετά ο Βελλίδης έκανε νέα μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Ζέκα.

Τελευταία καλή φάση για τους γηπεδούχους στο ματς ήταν το σουτ του Μπεργκ στο 78΄ από καλή θέση στην περιοχή, μετά την κεφαλιά πάσα του Κουτρουμπή, που έφυγε άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 δεν θα άλλαζε, στο 93΄ ο Φερφελής με κεφαλιά έβαλε μπροστά τους Γιαννιώτες, που ένα λεπτό μετά έφτασαν κοντά σε μία επική πρόκριση, αλλά η κεφαλιά του Σκόνδρα μετά το φάουλ του Ακόστα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Δ.Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Μπεργκ, Βέμερ – Σκόνδρας, Καρανίκας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α.Στραματσόνι): Κοτσόλης, Βέμερ, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λουντ, Ζέκα, Αμπέντ (69΄ Λαγός), Καλτσάς, Κλωναρίδης (69΄ Πέτριτς), Μπεργκ (81΄ Μπουμάλ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ.Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ (74΄ Φερφελής), Καρανίκας, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Ηλιάδης (52΄ Γιάκος), Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Μανιάς, Ίλιτς (60΄ Νικολιάς)

ΠΑΟΚ - Καλλονή 3-0

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ νίκησε σήμερα 3-0 την Καλλονή στην Τούμπα, στον αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, και ανέτρεψε την ήττα 2-1 από την πρώτη αναμέτρηση στη Μυτιλήνη, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «8». Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη και την πρόκριση στον «Δικέφαλο του βορρά» πέτυχαν οι Αθανασιάδης (58΄), Μακ (64΄) και Μπερμπάτοφ (81΄).

Οι γηπεδούχοι είχαν πλήρη τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του και προσπάθησαν από νωρίς να πετύχουν ένα γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Μέχρι το 20λεπτο είχαν χάσει ήδη μερικές πολύ καλές ευκαιρίες με το δοκάρι να σταματάει δυο φορές τις προσπάθειες του. Τη μία σε εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα στο 16′, ενώ τρία λεπτά αργότερα, από το κεφάλι του Αναστασιάδη όταν παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ σε βάρος της εστίας του.

Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλό τον τερματοφύλακα Δάφκο, κρατούσαν την εστία τους ανέπαφη και σταδιακά το άγχος άρχισε να εμφανίζεται στις κινήσεις των γηπεδούχων αλλά η αναγκαστική, λόγω τραυματισμού, αλλαγή του Λέοβατς, είχε ευεργετικές συνέπειες για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο αντικαταστάτης του Μυστακίδης ανέβασε από αριστερά όλη την επιθετικότητα της ομάδας αποτέλεσμα που έφερε και το θετικό αποτέλεσμα. Ο κατερινιώτης επιθετικός του ΠΑΟΚ μάλιστα έχασε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει πρώτος το σκορ στο 52' όταν το δικό του πλασέ εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Δάφος που μετά από έξι λεπτά έκανε το ίδιο σε σουτ του Πέλκα.

Ο Δραμινός γκολκίπερ της Καλλονής θα κρατούσε ανέπαφη την εστία του και στην συμπλήρωση μιάς ώρας αγώνα όταν στο 58' έδιωξε την μπάλα σε σουτ του Μακ, αλλά για κακή του τύχη η μπάλα από την απόκρουση του έφτασε στα πόδια του αμαρκάριστου Αθανασιάδη, που δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στην κενή εστία και να ανοίξει το σκορ.

Το γκολ αυτό έλυσε τα πόδια των γηπεδούχων και λίγο αργότερα στο 64' από εξαιρετική κίνηση και ασίστ του Μυστακίδη, ο Μακ αυτή τη φορά πέτυχε το δεύτερο γκολ εδραιώνοντας την νίκη πρόκρισης της ομάδας του.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 81΄με κεφαλιά του Μπερμπάτοφ, που αποθεώθηκε από την κερκίδα της Τούμπας τόσο στην φάση της επιτυχίας του γκολ αυτού, όσο και λίγο νωρίτερα όταν μπήκε σαν αλλαγή αντικαθιστώντας τον Ζάϊρο.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια δίκαιη και καθαρή νίκη περνώντας στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου και αναμένοντας το όνομα του προσεχούς αντιπάλου του στην φάση αυτή, που θα γίνει γνωστό αύριο το μεσημέρι.

Η Καλλονή που χρησιμοποίησε και αναπληρωματικούς παίκτες, δίνοντας μάλλον μεγαλύτερη έμφαση στον αγώνα πρωταθλήματος αγωνίστηκε με φιλοτιμία και προσπάθεια να διατηρήσει το ευεργέτημα της νίκης της στον πρώτο αγώνα, αλλά σε λίγα λεπτά στην επανάληψη έχασε τα πάντα.

Διαιτητής: Κομίνης.

Κίτρινες κάρτες: Μακ, Μίκιτς

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Λέοβατς ( 46′ Μυστακίδης), Τζαβέλλας, Βίτορ, Κίτσιου, Χαρίσης, Τσίμιροτ (75' Τζιόλης), Μακ, Ζάιρο (59' Μπερμπάτοφ), Πέλκας, Αθανασιάδης

Καλλονή: Δαύκος, Μίκιτς (46' Τσαμπούρης), Αναστασίαδης, Ουκά, Σπυρόπουλος, Ελλακόπουλος (46' Καλτσάς), Γιουκαρής, Ξύδας (70' Ουνγιαλίδης), Χατζηδημητρίου, Μπαργκάν, Κάρλσον.

*Μετά το τέλος της αναμέτρησης όπως έγινε γνωστό ο Μαρίν Λέοβατς, αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο ημίχρονο με ενδείξεις θλάσης δεύτερου βαθμού στον δεξιό προσαγωγό, που σημαίνει απουσία από την ομάδα του για τις επόμενες 20 μέρες τουλάχιστον.

Πανιώνιος - Εργοτέλης 1-0

Στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας, προκρίθηκε ο Πανιώνιος, καθώς στον δεύτερο αγώνα για την «φάση των 16» επικράτησε στην Νέα Σμύρνη του Εργοτέλη με 1-0. Το γκολ των «κυανέρυθρων» πέτυχε ο Μπακασέτας (21`), ενώ υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο αγώνα, η αθηναϊκή ομάδα νίκησε στο Ηράκλειο με το ίδιο σκορ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι απέκτησαν πλήρως τον έλεγχο στον χώρο της μεσαίας γραμμής κι επέβαλαν τον ρυθμό τους, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Κρητών. Στο 21ο λεπτό, ο Μπακασέτας με σουτ από περίπου 30 μέτρα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δερμιτζάκη, ανοίγοντας το σκορ για τους «κυανέρυθρους». Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν -ανεπιτυχώς- ν΄αντιδράσουν και στο 44` ο Ανσαριφάρντ έχασε μοναδική ευκαιρία να χρισθεί σκόρερ, οταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα έξω από την εστία του Δερμιτζάκη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μια καλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη, αλλά ο Γιαννιώτης απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Κυριακόπουλου. Οι Νεοσμυρνιώτες «απάντησαν» με νέα χαμένη ευκαιρία του Ανσαριφάρντ (κοντινη προβολή στο 53`) και στην συνέχεια φρόντισαν να διατηρήσουν τα κεκτημένα. Από την πλευρά τους, οι Κρήτες προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό και είχαν αξιόλογες στιγμές, όπως τα σουτ του Κυριακόπουλου (62`) και του Μάνου (78`), χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ, που «σφράγισε» την πρόκριση του Πανιωνίου στην επόμενη φάση του θεσμού.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)

Κίτρινες : Πίτσος, Δωματάς

Συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Γιαννιώτης, Αργυρόπουλος, Τασουλής, Οικονόμου, Χατζηισαϊας, Σιώπης, Καθάριος (77` Κόρμπος), Χαλκιαδάκης (88` Πινιώτης), Ανσαριφάρντ (72` Καραμάνος), Μπακασέτας, Βιγιάλμπα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Δερμιτζάκης, Ρέντζας, Γιαλούσης, Πίτσος, Κυριακόπουλος, Κούρτι (46` Γαρεφαλλάκης), Αυγενικού (68` Φουκαράκης), Μπουρσέλης, Κούτρης, Δωματάς (73` Καμαρά), Μάνος.

Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (2-1)

* Σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ολυμπιακός, ΑΕΚ, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Πανιώνιος, Αστέρας Τρίπολης, Ηρακλής και Ατρόμητος οι ομάδες της 8άδας.

Η κλήρωση θα γίνει αύριο (12:00) στα γραφείο της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή και δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Κάθε ομάδα μπορεί να κληρωθεί με οποιονδήποτε, συνεπώς είναι πολύ πιθανό να προκύψει κάποιο ντέρμπι.