24 Σεπτεμβρίου 2009

Σούπερ Λίγκα: Θρίαμβος Θρύλου 2-1

Με ηγέτη και σκόρερ έναν συγκλονιστικό Βασίλη Τοροσίδη, ο Ολυμπιακός μετά την Τούμπα “άλωσε” και το σπίτι της ΑΕΚ με 2-1. Σκοράροντας στο 43' και στο 55' με τον διεθνή άσσο -ίσως τον πληρέστερο σύγχρονο Έλληνα ποδοσφαιριστή- ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για μία πολύ μεγάλη νίκη κόντρα σε μία ΑΕΚ που πάλεψε να γυρίσει το ματς ειδικά μετά τη μείωση του σκορ από τον Νέμεθ στο 65ο λεπτό.

Ο “Τόρο” επανήλθε από τον τραυματισμό του σε καταπληκτική κατάσταση. Μετά το γκολ στο ματς με την Αλκμάαρ και τις δύο ασίστ στην Τούμπα, ο παίκτης των πρωταθλητών ήταν για άλλη μία φορά ο κορυφαίος του αγωνιστικού χώρου. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι τον τελευταίο καιρό έχει πάρει στις πλάτες του ένα μέτριο Ολυμπιακό και τον έχει οδηγήσει σε τρεις πολύ σημαντικές νίκες!

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Στο 7ο λεπτό ο Μπλάνκο έπιασε κεφαλιά, αλλά με διπλή προσπάθεια ο Νικοπολίδης μπλόκαρε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 32' είχαν δοκάρι με τον Μπλάνκο να προσπαθεί να σεντράρει και τον Νικοπολίδη να χάνει τη φάση, όμως η μπάλα κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών. Επτά λεπτά αργότερα η “Ένωση” διαμαρτύρεται δικαιολογημένα για πέναλτι, αφού ο Μέλμπεργκ έχει κάνει χέρι, όμως ο Δαλούκας άφησε το ματς να συνεχιστεί. Αμέσως μετά έρχεται ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Νέμεθ να μην μπορεί με εξ επαφής κεφαλιά να σκοράρει. Αυτό που δεν μπόρεσε η ΑΕΚ, το έκανε στο 43' ο Ολυμπιακός. Ο Λεονάρντο έβγαλε τη σέντρα, ο Χουανφράν έχασε τον Τοροσίδη (ενώ απουσίαζαν από τη θέση τους και οι δύο κεντρικοί αμυντικοί) και ο Έλληνας παίκτης άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ψυχολογία υπέρ του Ολυμπιακού. Στο 52' οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν ευκαιρία να κάνουν το 2-0 με τον Ντιόγκο, ο οποίος δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά από πολύ κοντά. Ο Τοροσίδης μίλησε ξανά στο 55'. Πήρε την μπάλα πίσω από τη σέντρα και χωρίς να πιεστεί έφτασε έξω από την περιοχή του Σάχα, για να “κρεμάσει” με άψογο πλασέ τον Αργεντινό και να πανηγυρίσει το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 62' ο Αραούχο έκλεψε την μπάλα από τον Νικοπολίδη στο κόρνερ και σέντραρε, αλλά ο Μπλάνκο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και η άμυνα του Ολυμπιακού απομάκρυνε. Εν τέλει, η μείωση του σκορ ήρθε από τον Νέμεθ. Ο Μαντούκα στο 65' έκανε συρτή πάσα στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ούγγρου που με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ πίστεψε στην ανατροπή, αλλά για πρώτη φορά στο παιχνίδι τα αμυντικά χαφ των “ερυθρολεύκων” δούλεψαν σωστά και έκλεισαν διαδρόμους. Μάλιστα, οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 3-1 με τον Ζεβλάκοφ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντουντού, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 92' ο Ντούντού δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Σάχα και στην αντεπίθεση η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Νικοπολίδης έδιωξε με υπερένταση το μακρινό σουτ του Μαντούκα.

ΣΚΟΡΕΡ: 65' Νέμεθ - 43', 55' Τοροσίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάκος, Γκερέιρο, Γιάχιτς - Ζαϊρί, Ντιόγκο, Ντουντού, Ζεβλάκοφ

ΑΕΚ: Σάχα, Αραούχο, Χουανφράν, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Καφές (82' Παυλής), Μάκος (61' Μαντούκα), Γκερέιρο, Σκόκο, Νέμεθ (79' Λεονάρντο), Μπλάνκο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Λεντέσμα, Ντουντού, Λεονάρντο, Τοροσίδης (82' Γκαλίτσιος), Ζαϊρί (70' Στολτίδης), Ντιόγκο (88' Μήτρογλου)