20 Σεπτεμβρίου 2009

ΜΠΑΣΚΕΤ ΄ ΧΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ 82-64

ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ- ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ
Κατοβίτσε

Η Ισπανία ήταν καλύτερη. Η εθνική μας έκανε ότι μπορούσε όμως δεν απέφυγε μία ακόμα ήττα από τους «φούριας ρόχας» με 82-64 και πλέον θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο του Ευρωμπάσκετ, κόντρα στην ηττημένη του έτερου ημιτελικού ανάμεσα στη Σερβία και τη Ρωσία την Κυριακή (19:30).

Με «ζεστό» τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο η Ισπανία έκανε καλύτερο ξεκίνημα από την Ελλάδα και με ένα γρήγορο 7-2 πήρε από νωρίς ψυχολογικό προβάδισμα. Ζήσης και Σπανούλης, όμως, απάντησαν στον «Λα Μπόμπα» και την παρέα του, καθώς με ένα 5-0 ισοφάρισαν σε 7-7. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ημιτελικός ήταν συναρπαστικός με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Η ζώνη του Καζλάουσκας προβλημάτισε προς στιγμή τους ισπανούς, οι οποίοι, όμως, μετά το 7ο λεπτό βρήκαν ρυθμό.

Πάου Γκασόλ, Κάρλος Καμπέθας και Ρούντι Φερνάντεθ ήταν οι παίκτες που μετέτρεψαν σε πόντους τους αιφνιδιασμούς της Ισπανίας, η οποία κατάφερε σε κρίσιμο σημείο να ξεφύγει με 24-16. Η... ψαλίδα, όμως, δεν άνοιξε άλλο κι αυτό έγινε χάρη στον Πρίντεζη, ο οποίος με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε σε 21-26 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Τα λάθη πληρώνονται και αυτό έγινε για την Εθνική μας στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, στα οποία έμεινε χωρίς πόντο. Ο καλά μαρκαρισμένος Σπανούλης δεν μπορούσε να 'φτιάξει' παιχνίδι και οι Ισπανοί ως «μετρ» των κλεψιμάτων κατάφεραν να ξεφύγουν. Μέσα σε 1,5 λεπτό σημείωσαν πέντε πόντους για το 31-21, ενώ σε αυτά τα επίπεδα κυμάνθηκε η διαφορά μέχρι το 17` (39-29).

Το ματς κυλούσε ευνοϊκά για τους ισπανούς και η Ελλάδα έπρεπε πάση θυσία να μείνει κοντά στο σκορ για να μπορεί να ελπίζει στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο στόχος αυτός επετεύχθη χάρη στον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο οποίος έδωσε φοβερές μάχες κάτω από τα καλάθια, απέναντι στα αδέρφια Γκασόλ και στον Φελίπε Ρέγες. Με τα καλάθια του 'Sofo' και ένα εκπληκτικό 'coast to coast' από τον Νικ Καλάθη, η Ελλάδα έριξε τη διαφορά στους επτά (38-45), αλλά η αντεπίθεση δεν είχε την κατάλληλη συνέχεια. Οι ισπανοί είχαν την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου και ο Ρούντι έγραψε το 49-40.

Το καλό ξεκίνημα που έψαχνε η Ελλάδα στην τρίτη περίοδο για να ρίξει κι άλλο τη διαφορά δεν ήρθε. Σε 4,5 λεπτά η Εθνική μας σημείωσε μόλις δύο πόντους και η Ισπανία με τους Γκασόλ και Ρούντι ξέφυγε για πρώτη φορά με 16 (58-42). Οι λύσεις που έψαχνε η Ελλάδα για να μείνει μέσα στο ματς και να μην τελειώσει πρόωρα ο ημιτελικός ήρθαν μέσα από τη βελτιωμένη άμυνά της, τα καλάθια του Σπανούλη και την πολύ καλή εμφάνιση του Νικ Καλάθη. Παρότι βελτιωθήκαμε, όμως, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους, ώστε να αγχωθούν οι ισπανοί, οι οποίοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με... αέρα 13 πόντων (64-51).

Δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετά για τους ισπανούς να «καθαρίσουν» το ματς. Σε αυτό το πολύ κρίσιμο σημείο του ματς, η Ελλάδα δεν έκανε τίποτα σωστά, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και επέτρεψε στους ισπανούς να κάνουν σερί 7-0 και να ξεφύγουν με 20 (71-51). Η υπόθεση πρόκριση είχε πια κριθεί.
Στα τελευταία λεπτά, οι δύο προπονητές ξεκούρασαν τους βασικούς τους παίκτες, ώστε να είναι έτοιμοι για τα ματς της Κυριακής (19/9) και έδωσαν χρόνο σε όσους ήταν στον πάγκο. Το τελικό 82-64 σίγουρα δεν κολακεύει την Ελλάδα, αλλά στόχος είναι τώρα το χάλκινο μετάλλιο.
Τα δεκάλεπτα: 21-26, 40-49, 51-64, 64-82.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης, Μπουρούσης 11, Ζήσης 6, Σπανούλης 7, Καλάθης 10, Φώτσης 8 (10 ριμπ.), Πρίντεζης 7, Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου, Κουφός 4, Περπέρογλου 2, Σχορτσανίτης 5.

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 18, Ρ. Φερνάντεθ 14, Ρούμπιο 5, Ναβάρο 8, Κλάβερ, Ρέγες 3, Καμπέθας 8, Ρ. Λόπεθ, Γιουλ 9, Μ. Γκασόλ 4, Μουμπρού 9, Γκαρμπαχόσα 2.