9 Σεπτεμβρίου 2009

Η Ελλάδα έχασε με 3-1 σετ από τη Γαλλία, θυμίζοντας κάτι από... Γερμανία

ΑΠΕ

Ο Ρουμελιώτης δεν είχε τα «γνωστά» του τελειώματα και η ήττα ήταν αναπόφευκτη

Προηγούμενο άρθρο: Πέρασαν Πολωνία, Ρωσία, Βουλγαρία 4άδα «βλέπει» και η Γερμανία στο Ευρωβόλεϊ(9/9/2009 18:36)

Σμύρνη

Την είσοδο στην 6άδα θέτει ως στόχο η Εθνική Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Τουρκίας, ύστερα από τη δεύτερη ήττα που γνώρισε στον Ε' όμιλο της Β' φάσης, με 3-1 σετ από τη Γαλλία.

Τζούριτς και Μπάεφ προσπάθησαν περισσότερο για την Ελλάδα, ενώ καλύτεροι για τους «τρικολόρ» ήταν οι Σαμικά και Αντιγκά.

Την Πέμπτη (20:00GR) η Εθνική αντιμετωπίζει την αδιάφορη Πολωνία και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Γαλλίας με την Ισπανία.

Ξεκίνημα όπως με την Γερμανία

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα του Τζούριτς και το προβάδισμα της Εθνικής (5-3), οι Γάλλοι, χάρη στα πολύ καλά σερβίς του παίκτη του Παναθηναϊκού, Γκιγιόμ Σαμικά, έκαναν ένα σερί 5-0 και έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα τριών πόντων (8-5).

Οι ελληνικές επιθετικές προσπάθειες σταματούσαν στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Γάλλων, με αποτέλεσμα η Εθνική να βρίσκεται πέντε πόντους πίσω (11-16), στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
Η ομάδα του Μπλέιν εκμεταλλεύτηκε τα πολλά χαμένα σερβίς και τις κακές επιθετικές επιλογές των Ελλήνων και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18, με το ξεκίνηκα της Ελλάδας να θυμίζει πολύ αυτό στο παιχνίδι με την Γερμανία.

Ιδρωσε αλλά ισοφάρισε

Η αγωνιστική συμπεριφορά της Εθνικής συνέχισε να είναι προβληματική και στην αρχή του δεύτερου σετ, με τους Γάλλους να παίρνουν εύκολα ένα προβάδισμα δύο πόντων (8-6), στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
Η ομάδα του Καζάζη βελτίωσε το παιχνίδι της, βρήκε τρόπους για να σπάσει σε αρκετές φάσεις την άμυνα των γάλλων, οι οποίοι ωστόσο διατήρησαν το προβάδισμα τους και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13).
Στην συνέχεια, η απόδοση του ελληνικού συγκροτήματος συνέχισε να ανεβαίνει και με «όπλο» το μπλοκ, η Εθνική έφτασε να προηγείται με 24-22, στο τέλος του σετ. Ωστόσο, οι Γάλλοι επιστράτευσαν για άλλη μία φορά την εκπληκτική τους άμυνα και επέστρεψαν στο σκορ (24-24).
Δραματικό ήταν το φινάλε του δεύτερου σετ, με την Ελλάδα να καταφέρνει, μετά από οκτώ (!) χαμένες ευκαιρίες, να το κατακτήσει, με 32-30 και να ισοφαρίζει σε 1-1.
Το έχασε εύκολα
άλλο ένα σετ, η ομάδα του Μπλέιν ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο και προηγήθηκε με 8-5, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Τζούριτς στο μπλοκ.
Η γαλλική ομάδα ανέβασε ταχύτητα, η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς των 'τρικολόρ', με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με έξι πόντους (10-16), στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
Οι παίκτες του Καζάζη δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η Γαλλία πήρε εύκολα το τρίτο σετ με 25-18 και παράλληλα το προβάδισμα, με 2-1.
Λύγισε στο τέλος
Η ελληνική ομάδα κατάφερε για πρώτη φορά στον αγώνα να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα (8-6), στο τέταρτο σετ, ενώ είχε προηγηθεί και με τρεις πόντους (5-2).
Με ανεβασμένη ψυχολογία και τους Μπάεφ και Ρουμελιώτη να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση, η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα της (16-13), μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

ΟιΓάλλοι, όμως, δεν παράτησαν το σετ, προσπάθησαν με την άμυνα τους να επιστρέψουν στο σκορ και τα κατάφεραν στο τέλος του (22-22), δημιουργώντας πίεση στην ελληνική ομάδα.

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Μπαεφ στην επίθεση, η Ελλάδα έχασε στο τέλος το τέταρτο σετ με 23-25 και παράλληλα τον αγώνα με 3-1 σετ.