ΙΣΠΑΝΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΟ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ???

Αγγλία, Ολλανδία και Ισπανία έκοψαν... εισιτήριο για Ν.Αφρική

Τζέραρντ και Λάμπαρντ οι πρωταγωνιστές των Αγγλων
Ζυρίχη
Τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νότιας φαρικής εξασφάλισαν η Αγγλία και η Ολλανδία. Η πρώτη συνέτριψε την Κροατία και πήρε ρεβάνς για τον αποκλεισμό της από το Euro 2008, ενώ οι «οράνιε» στην ουσία απέκλεισαν τη Σκωτία. Ζωντανή στη «μάχη» της πρόκρισης έμεινε η Σουηδία. Έχασαν έδαφος Τουρκία και Πολωνία.

1ος όμιλος

Αλβανία - Δανία 1-1 (51' Μπογκντάνι - 40' Μπέντνερ)

Η Δανία δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλβανίας και έμεινε στο 1-1, χωρίς ωστόσο να διακινδυνεύει η πρώτη θέση της. Ο Μπέντνερ έκανε το 1-0 για τους Δανούς στο 40ο λεπτό και ο Μπογκντάνι στο 51' διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-1 (10' Πέπε)

Η Πορτογαλία χρειαζόταν διακαώς τους τρεις βαθμούς της νίκης και τους πήρε χάρη στο υπερπολύτιμο γκολ του Πέπε στο 9ο λεπτό. Οι ίβηρες με το αποτέλεσμα αυτό έμειναν ζωντανοί, αν και εξακολουθούν να έχουν ένα πολύ δύσκολο έργο στον 1ο όμιλο, καθώς βρίσκονται στην τέταρτη θέση πίσω από την Ουγγαρία.

3ος όμιλος

Σλοβενία-Πολωνία 3-0 (14' Ντέντιτς, 45' Νοβάκοβιτς, 62' Μπίρσα)

Η Σλοβενία έπιασε στη δεύτερη θέση τη Β. Ιρλανδία, με την οποία, όπως προαναφέρθηκε, θα κονταροχτυπηθούν για την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Πολωνία, την οποία κέρδισαν με 3-0. Ντέντιτς, Νοβάκοβιτς, Μπίρσα ήταν οι σκόρερ της αναμέτρησης. Μετά από αυτή την εξέλιξη, οι Πολωνοί έμειναν στους 11 βαθμούς και στην πέμπτη θέση.

Βόρεια Ιρλανδία-Σλοβακία 0-2 (15' Σέστακ, 66' Χολόσκο)

Η Σλοβακία παρέμεινε στην κορυφή του 3ου ομίλου, μετά και από τη νίκη της επί της Β. Ιρλανσίας. Η απόσταση των πέντε βαθμών από τη Σλοβενία αυξάνει τις ελπίδες της για απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ. Σέστακ και Χολόσκο πέτυχαν τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Στον αντίποδα η Β. Ιρλανδία έμεινε στους 14 βαθμούς μαζί με τη Σλοβενία με την οποία θα παλέψει για την θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

Τσεχία-Σαν Μαρίνο 7-0 (28', 44', 45' +πεν., 66' Μπάρος, 47', 90'+ Σβέρκος, 86' Νέσιντ)

Ο Μίλαν Μπάρος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην εντυπωσιακή νίκη της Τσεχίας επί του Σαν Μαρίνο με 7-0, καθώς πέτυχε τα τέσσερα από τα επτά γκολ. Το Σαν Μαρίνο για ακόμα μία φορά είχε ρόλο παθητικό και συνέχισε το αρνητικό σερί στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Η Τσεχία από την άλλη με τη νίκη αυτή ανέβηκε στην τρίτη θέση με 12 βαθμούς, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο, αλλά διατηρεί τις ελπίδες της για μία εκ των δύο θέσεων που οδηγούν απευθείας στην τελική φάση ή στα μπαράζ.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σβέρκος δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης πέτυχε το 4-0. Στο 66’ ο συνήθης ύποπτος Μπάρος πέτυχε το τέταρτο προσωπικό και πέμπτο ομαδικό γκολ, το οποίο ήταν και το τελευταίο του για αυτή την αναμέτρηση.

Ο Νέσιντ στο 86ο λεπτό έκανε το 6-0 και το τελικό 7-0 πέτυχε ο Σβέρκος με δεύτερο προσωπικό τέρμα. Το Σαν Μαρίνο αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 82ο λεπτό, μετά την αποβολή του Μπατσιόκι.

4ος όμιλος

Γερμανία-Αζερμπαϊτζάν 4-0 (14' πεν. Μπάλακ, 55', 65' Κλόζε, 71' Ποντόλσκι)

Στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου σκαρφάλωσε η Γερμανία, μετά την άνετη επικράτηση επί του αδιάφορου βαθμολογικά Αζερμπαϊτζάν με 4-0. Τα πάντσερ προηγήθηκαν χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάλακ στο 14ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι κυρίως μετά την αποβολή του Αμπασόφ. Ο Κλόζε με δύο τέρματα και ο Ποντόλσκι πέτυχαν τα άλλα τρία τέρματα για τη Γερμανία.

Λιχτενστάιν-Φινλανδία 1-1 (75' Πολβερίνο - 73' πεν. Λιτμάνεν)

Ουαλία-Ρωσία 1-3 (54' Κόλινς - 36' Σεμσόφ, 71' Ιγκνάσεβιτς, 90'+ Παβλιουτσένκο)

5ος όμιλος

Βοσνία Ερζεγοβίνη - Τουρκία 1-1 (25'Σαλίχοβιτς - 4'Μπελόζογλου)

Η Βοσνία Ερζεγοβίνη είναι η κερδισμένη από την αναμέτρηση με την Τουρκία, καθώς το 1-1 διατήρησε την απόσταση ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι έτσι κλείδωσαν τη δεύτερη θέση, καθώς έχουν τέσσερις βαθμούς διαφορά από την Τουρκία.

Οι γείτονες προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μπελόζογλου, αλλά ο Σαλίχοβιτς στο 25 'ισοφάρισε σε 1-1 και διατήρησε ζωντανή την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης για τη Ν. Αφρική.

Αρμενία-Βέλγιο 2-1 (23' Γκοαριάν, 52' Χοβσεπιάν - 90'+ Βαν Μπούιτεν)

Ισπανία - Εσθονία 3-0 (33' Φάμπρεγας, 82' Καθόρλα, 90' Μάτα)

6ος όμιλος

Ανδόρα - Καζακστάν 1-3 (69'Σονέγιε - 14',34'Κιζνιτσένκο, 28'Μπαλτίγεφ)

Στο ντέρμπι των ουραγών του 6ου ομίλου, το Καζακστάν επικράτησε με 3-1 της Ανδόρας, η οποία δεν έχει καταφέρει να μαζέψει ούτε ένα βαθμό στα προκριματικά. Ο Κιζνιτσένκο στο 14’ και στο 34’ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, με τον Μπαλτίγεφ να κάνει το 3-0. Στο 69’ ο Σονέγιε μείωσε για την Ανδόρα σε 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Λευκορωσία-Ουκρανία 0-0

Αγγλία-Κροατία 5-1 (7' πεν., 59' Λάμπαρντ, 18', 66' Τζέραρντ, 77' Ρούνι - 71' Εντουάρντο)

Οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους κόντρα στην Κροατία. Ο Λάμπαρντ με πέναλτι άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό και ο Τζέραρντ στο 18' έκανε το 2-0. Το καλό τρίτωσε και πάλι με τον Λάμπαρντ στο 59' ενώ ο Τζέραρντ τον διαδέχτηκε και πάλι και έκανε το 4-0 στο 66ο λεπτό, με τον Ρούνι να πετυχαίνει το πέμπτο γκολ στο 77'. Για τους Κροάτες μείωσε ο Εντουάρντο στο 72ο λεπτό.

Οι Αγγλοι οδηγούν την κούρσα του ομίλου με 24 βαθμούς και βρίσκονται ήδη στη Ν. Αφρική, την ώρα που η Κροατία έμεινε στους 17 βαθμούς και αισθάνεται πολύ κοντά την ανάσα της Ουκρανίας.

7ος όμιλος

Ρουμανία - Αυστρία 1-1 (45'Μπουκούρ - 83'Σκίμερ)

Στο 1-1 έμειναν Ρουμανία και Αυστρία στο Βουκουρέστι, ένα αποτέλεσμα που καμία από τις δύο ομάδες δεν επιθυμούσε. Αμφότερες ήθελαν τη νίκη για να μειώσουν τη διαφορά από τη δεύτερη Γαλλία και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μπουκούρ έκανε το 1-0 και επτά λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης ο Σκίμερ ισοφάρισε σε 1-1.

Σερβία-Γαλλία 1-1 (13' πεν. Μιλίγιας - 31' Ανρί)

Μολονότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 9', εξαιτίας της αποβολής του τερματοφύλακάς της, η Γαλλία πήρε την ισοπαλία στο Βελιγράδι και πήρε προβάδισμα για τη δεύτερη θέση.

8ος όμιλος

Ιταλία-Βουλγαρία 2-0 (11' Γκρόσο, 40' Ιακουίντα)

Μαυροβούνιο-Κύπρος 1-1 (57' πεν. Βούτσινιτς - 64' Οκκάς)

Δεν τα κατάφερε η εθνική ομάδα της Κύπρου στο Μαυροβούνιο, όπου αντιμετώπισε την ομάδα της χώρας, με την οποία αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1, μένοντας στην τέταρτη θέση, στους έξι βαθμούς πλέον, έναν περισσότερο από τους Μαυροβούνιους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Βούτσινιτς να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Η Κύπρος αντέδρασε γρήγορα και έφτασε στην ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 63ο λεπτό με τον Οκκά. Ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ, της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού, εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Πόλεκσιτς στο σουτ του Μιχάλη Κωνσταντίνου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να 'χαρίσει' στην ομάδα του τουλάχιστον τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα και η Κύπρος ήταν αυτή που το άγγιξε στις καθυστερήσεις, ο Πόλεκσιτς απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ, τη βολίδα του Γιώργου Εφραίμ. Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να μένουν ως έχουν στη βαθμολογία.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Πόλεκσιτς, Φάτιτς, Μπάσα, Παβίσεβιτς, Βούκσεβιτς, Γιόβετιτς, Βούτσινιτς, Μπόσκοβιτς (62' Κάσκελαν), Πέκοβιτς (71' Νταμιάνοβιτς), Πέγιοβιτς, Ντρίντσιτς

ΚΥΠΡΟΣ: Αυγουστή, Νικολάου (84` Μαραγκός), Αβραάμ, Χαραλάμπους, Χρίστου, Σατσιάς, Μιχαήλ, Αλεξάνδρου (46' Αλωνεύτης), Μακρίδης, Οκκάς (90+1' Εφραίμ), Κωνσταντίνου

Σκωτία - Ολλανδία 0-1 (84' Ελία)

Η Ολλανδία διατήρησε το αήττητο στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Σκωτίας. Ενα γκολ του Ελία στο 84ο λεπτό ήταν αρκετό για να κλειδώσει τη νίκη των 'οράνιε' σε ένα ματς που δεν είχε για εκείνους βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς έχουν πάρει το εισιτήριο για τη Ν. Αφρική.

Στον αντίποδα η Σκωτία παρέμεινε τρίτη με 10 βαθμούς και πίσω από τη Νορβηγία, μετά και από τη νίκη της τελευταίας επί της ΠΓΔΜ.

Νορβηγία - ΠΓΔΜ 2-1 (2'Χέλσταντ, 26'Ρίισε - 78'Γκρνκάροφ)

Η Νορβηγία κινδύνεψε λίγο προς το τέλος, αλλά κατάφερε να πάρει το τρίποντο επί των Σκοπίων και να σκαρφαλώσει στη δεύτερη θέση του 9ου ομίλου, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην τέταρτη θέση.

Ο Χέλσταντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και ο Ρίισε διπλασίασε τα τέρματα των νορβηγών. Ο Γκρνκάροφ στο 78’ μείωσε για τα Σκόπια και ανησύχησε τους γηπεδούχους, αλλά χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο.